Sdílení dobrých praxí v oblasti individualizace
Hlavním cílem projektu bylo podpořit změny v systému sociálních služeb z instituční na komunitní bázi s důrazem na zkušenosti z partnerských zemí.
Název projektu byl Sdílení dobrých praxí v oblasti individualizace a deinstitucionalizace služeb pro lidi s potížemi v učení.
1. fáze projektu (listopad - prosinec 2009)
Projekt “Sdílení dobrých praxí v oblasti individualizace a deinstitucionalizace služeb pro lidi s potížemi v učení” byl realizován partnery ze třech evropských zemí s podobným historickým kontextem: Quip – Společnost pro změnu (Česká republika), Rada pre poradenstvo v sociálnej práci (Slovensko) a Coalition for the Rights of People with Learning Disabilities (Ukrajina). Projekt probíhal od listopadu do prosince 2008 a navazoval aktivitami v roce 2009 a 2010.
Tohoto cíle bylo dosaženo sdílením příkladů dobré praxe a osvědčených strategií v oblasti ochrany práv lidí s potížemi v učení: nasloucháním názorů klientů a rodinných členů, zlepšování pracovních dovedností pracovníků v sociálních službách, představení konceptu plánování zaměřené na člověka v praxi sociálních služeb, prezentace a publikování příkladů dobré praxe v oblasti deinstitucionalizace a individualizace služeb.
Hlavní aktivity projektu byly: seminář konaný v Praze zaměřený na sdílení osvědčených strategií, sdílení příkladů dobré praxe prostřednictvím webového portálu, sdílení výcvikových zkušeností, a příprava prostoru pro sdílení dalších příkladů dobré praxe prostřednictvím e-learningového modulu.
2. fáze projektu (září 2009 - prosinec 2010)
Na jaře 2009 podpořil Open Society Fund Praha druhou fázi projektu.
V rámci druhé fáze byl zrealizován v Kyjevě třídenní seminář "Kvalita v sociálních službách a její implementace v praxi". Semináře se zúčastnili zástupci zařízení ze všech tří partnerských zemí. Seminář proběhl pod vedením odborníků ze Slovenska.
Bylo shromážděno pět nových příkladů dobré praxe (2 z Ukrajiny, 3 ze Slovenska), které se zaměřují více na jednotlivce, ne celá zařízení.