Ordinary Lives - Běžné životy
Smyslem projektu bylo poskytnout lidem s potížemi v učení příležitost ze vzájemnému obohacení se zkušenostmi z každodenního života – života v ústavu a života po odchodu do normálního světa.
Ordinary Lives – Běžné životy byl mezinárodní projekt realizovaný do srpna 2010 do července 2012 třemi partnerskými organizacemi ze Slovenska, Skotska a České republiky: QUIP - Společnost pro změnu, Agentúra podporných služieb a Neighbourhood Networks/Diversity Matters Ltd.
Do projektu byli zapojeni jak lidé s postižením, tak i profesionálové poskytující jim pomoc a podporu v každodenním životě. To bylo velmi cenné kvůli možnosti učit se společně.
Lidé měli možnost poznávat se nejen na společných akcí, ale také ve svých domovech a na pracovištích. V rámci projektu proběhly následující akce:
Přípravné setkání v Praze v listopadu 2011
Na akci přijely pouze kolegyně ze Slovenska, protože v době konání nelétala letadla ze Skotska. Pro společnou domluvu byl použit skype. Byly dohodnuty konkrétní akce, které budou využity pro společné setkání a učení se.
Konference Pro změnu 2011
Na konference a po-konferenční setkání přijeli kolegové ze Skotska i Slovenska. Zapojili se také aktivně do programu. Skotští kolegové nám např. představili svůj systém tzv. „low cost support“ postavený na vzájemném pomáhání si ve formálně stanovení síti lidí s postižením v určité lokalitě.
Jašidielňa 2011
Další akce byly uspořádány v rámci tradičního festivalu tvořivosti a přátelství v Žilině (Slovensko). Z ČR odjela do Žiliny v rámci projektu čtyřčlenná výprava, která se zapojila do programu workshopem. Na oplátku naši zástupci i kolegové ze Skotska dostali pozvání k některým místním do jejich bytů a mohli podiskutovat, jaké to je odejít z ústavu a žít ve vlastním. Více informací o této části projektu si můžete přečíst zde: Jašidieľňa 2011.pdf
Skotský Inclusion Institute 2011
Kolegové ze Slovenska a ČR využili příležitost zúčastnit se v rámci projektu ojedinělé akce pořádané ve Skostku – semináře, který lektorsky zajišťovali známí zahraniční odborníci z USA, Kanady i UK.
Svým workshopem přispěli i účastníci z ČR a Slovenska. Za tím účelem byl titulky opatřen krátký filmový dokument o odchodu jednoho člověka z ústavu.
Po skončení třídenního semináře účastníci mohli osobně více poznat fungování jedné místní sítě lidí v Glasgow, kde si lidé s pomocí koordinátora vzájemně poskytují pomoc, což jim umožňuje žít ve vlastním bytě i v době omezených výdajů na sociální služby.
V rámci projektu byl přeložen leták Co je síť , kde jsou uvedeny základní informace o fungování sítí.
Praha 2012
V Praze se konala ještě další akce pro kolegy ze Skotska a Žiliny, pro které byl připraven týdenní program zahrnující návštěvy různých sociálních služeb, dílen, pracovišť na otevřeném i chráněném trhu, diskuse s odborníky i lidmi s potížemi v učení.
Znalostní komunita 2012
Poslední mezinárodní akcí v rámci projektu bylo setkání zastánců plánování zaměřeného na člověka. Akce se uskutečnila v Žilině a zúčastnili se jí zástupci ze Slovenska a ČR s cílem podělit se o zkušenosti a naplánovat další spolupráci po skončení dvou významných mezinárodních projektů.
O projektu vznikla webová stránka, kde jsou nashromážděny dokumenty, videa a fotografie z jednotlivých částí projektu.
Projekt poskytnul příležitost pro vzájemné, mezinárodnímu učení se a sdílení zkušeností s životem v běžné společnosti lidem, kteří mají potíže v učení a kteří byli po určitou část svého života odsunuti na okraj společnosti nutností žít v ústavu. Lidé se vzájemně učili ze svých životních zkušeností a úspěchů a jak naučit profesionály poznat nejlepší způsob zajištění podpory v každodenním životě. Za tím účelem se používaly nástroje myšlení a plánování zaměřeného na člověka.
Rozpočet české části projektu byl 14.800 EUR.