Tři příběhy o svéprávnosti
Pořad KLÍČ České televize: Příběhy lidí, jimž pomáháme překonat bariéry spojené s omezením svéprávnosti a místo toho uspořádat systém podpory při rozhodování a právním jednání.
Míša se dostala do ústavu v patnácti letech v době, kdy to automaticky znamenalo omezení svéprávnosti. Samostatný život pro ni znamená, „že si děláte svý věci, co chcete vy, a že Vám do toho nikdo nemluví. A mně do toho mluvili všichni“. Míše tento stav nevyhovoval a obrátila se na soud s žádostí o navrácení svéprávnosti. Soud místo toho ale Míšu omezil ještě víc, než do té byla. S pomocí naší právničky se proto odvolala. Odvolací soud nakonec rozhodl o plném navrácení svéprávnosti a schválil smlouvu o nápomoci.
Petrovi je skoro 30 let a nevyhovoval mu domácí řád pobytové sociální služby. Chtěl mít volnost jako jeho běžní vrstevníci, včetně večerů venku, pití piva, kouření, čímž domácí řád porušoval. Na základě toho se pobytová služba a jeho veřejná opatrovnice dohodly na ukončení pobytové služby. Tím však Petr náhle přišel o bydlení i podporu v každodenním životě a začal žít po ubytovnách - s týdenním kapesným ve výši 100 Kč. Jako člověk s omezenou svéprávností a bez dostatečné pomoci a podpory při rozhodování a právním jednání nemohl činit potřebné kroky k důstojnějšímu životu. Podal si žádost o navrácení svéprávnosti a s pomocí naší sociální pracovnice a právničky mu soud svéprávnost vrátil a schválil smlouvu o nápomoci. Může tak dělat první zkušenosti s vlastní odpovědností za svůj život.
Paní Vondráková si chtěla vyřídit občanský průkaz, ale dozvěděla se, že nemůže, protože má omezenou svéprávnost. To jí velmi překvapilo a léta jí to vadilo. V rámci projektu „Kvalita života“ dostala možnost spolupráce s našimi právníky.Rozhodla se požádat soud o vrácení svéprávnosti.. Teprve na základě dovolání k Nejvyššímu soudu dosáhla paní Vondráková svého cíle. Komentuje to slovy: „To je dobrej pocit, když si můžeš udělat, co chceš, sama.“
Přehrát film můžete zde.
Pomozte nám finančním darem vyhrát další soudy.