Jak probíhá deinstitucionalizace v Chorvatsku

S končícím létem Vám přinášíme pohled na to, jak probíhá deinstitucionalizace v jiné Evropské zemi. Open Society Foundation rekapitulovala 17 let dlouhé působení v Chorvatsku, kde v rámci programu Mental Health Initiative podporuje právě proces deinstitucionalizace. K jakým výsledkům zde došli se dočtete v naší dnešní aktualitě. A těšit se můžete i na dokumentární film mapující cestu mnoha lidí ze dvou chorvatských ústavů za lepšími životy.
Výsledky spolupráce Open Society Foundation (OSF) s místními chorvatskými odborníky jsou zachyceny v souhrnné zprávě. Tato zpráva popisuje proces zavírání dvou rehabilitačních center, které se nachází v Záhřebu a v obci Stančić a hledání nových míst k životu pro víc než 400 lidí označovaných jako postižení. Nalezení takových míst má přitom zohledňovat individuální představy těchto lidí. Téměř sto lidí už ústavy opustilo. Součástí projektu je také rekvalifikace víc než 300 pracovníků obou ústavů.
Největší rizika procesu jsou: seškrtávání rozpočtu v sociální oblasti; změny ve vládě vedoucí k oslabení vůle udržet proces deinstitucionalizace v běhu; tendence setrvat u toho, co je známé a nechuť dělat změny, ačkoli jsou evidentně lepší než stávající stav; postoje pracovníků (některé výzkumy prý ukázaly, že vyrovnávání se s uzavřením ústavu může být pro pracovníky podobné jako vyrovnávání se se smrtí); rodiče a opatrovníci se staví proti deinstitucionalizaci.
Ke klíčovým podmínkám úspěchu v Chorvatsku přispěly hlavně:
- politická vůle na vládní úrovni a přenos principů deinstitucionalizace do národních politik, zákonů a plánů včetně ratifikace Úmluvy o právech osob s postižením,
- pobízení vlády z úrovně Evropské unie, aby byla respektována práva lidí,
- technická a ekonomická pomoc vládě,
- vláda měla silné partnery v občanské společnosti,
- pozornost věnovaná rodinám a pracovníkům ústavů – skupinám, které jsou nejvíce ovlivněny setrvačností v uvažování, a přitom jejich zapojení je klíčové pro úspěch celého procesu.
Celou zprávu OSF v angličtině si můžete přečíst zde.
Zpráva je doplněna půlhodinovým dokumentárním filmem.